rubriker.se

Barometern Måndag, 19 oktober 2026

57 artiklar

Viktiga nyheter

Inrikes Barometern

Landerholm fälls i hovrätten

Svea hovrätt fäller den tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm för vårdslöshet med hemlig uppgift. Han döms till böter.

+ 24 liknande källor
News55

Henrik Landerholm fälls i hovrätten – döms till 52 000 kronor i böter

TV4 Nyheterna

Landerholm fälls i hovrätten - ”En besvikelse”

Södermanlands Nyheter

Landerholm fälls i hovrätten – ”Slarvat betydligt”

Svenska Dagbladet

Henrik Landerholm fälls: ”Slarvat betydligt”

Morgontidningen

Landerholm fälls i hovrätten – döms till böter

Nerikes Allehanda

Landerholm fälls i hovrätten

Sydsvenskan

Landerholm fälls i hovrätten

Helsingsborgs Dagblad

Landerholm fälls i hovrätten

Vestmanlands Läns Tidning

Landerholm fälls i hovrätten

Skånska Dagbladet

Landerholm fälls i hovrätten

Ystads Allehanda

Landerholm fälls i hovrätten

Borås Tidning

Landerholm fälls i hovrätten

Kristianstadsbladet

Landerholm fälls i hovrätten

Smålandsposten

Landerholm fälls i hovrätten

Sundsvalls Tidning

Landerholm fälls i hovrätten

Blekinge Läns Tidning

Landerholm fälls i hovrätten

Mitt i

Landerholm döms i hovrätten

Aftonbladet

Henrik Landerholm fälls i Hovrätten

Göteborgs-Posten

Landerholm fälls i hovrätten – ”Slarvat betydligt”

Svenska Dagbladet

Landerholm fälls i hovrätten

Aftonbladet

Landerholm fälls i hovrätten

Expressen

Henrik Landerholm döms efter säkerhetshärvan

Svenska Dagbladet

Henrik Landerholm fälls i hovrätten

SVT Nyheter

Henrik Landerholm fälls i hovrätten

Inrikes Barometern

Vad blir nästa steg i regeringsbildningen?

Drygt fem veckor efter valnatten saknar Sverige fortfarande en regering. I eftermiddag ska riksdagens talman Andreas Norlén hålla pressträff om hur landet ligger.

+ 15 liknande källor
Inrikes Barometern

Thand Ringqvist: Kommer även prata med V och SD

C- ledaren Elisabeth Thand Ringqvist ska undersöka om det går att bilda en mittenregering. Men hon planerar att föra samtal även med V-ledaren och SD-ledaren. – Jag vill förstå hur alla resonerar, säger hon till TT.

+ 16 liknande källor
Utrikes Barometern

Serbiens studenter utmanar ledare: ”Ett nytt sätt”

Det började som en folklig studentrörelse mot korruption – men ”Studentlistan” går nu till val med en brokig samling kandidater, mot president Aleksandar Vucic i Serbien. – Det här kan vara ett nytt sätt att utmana djupt rotade auktoritära ledare, säger statsvetaren Florian Bieber.

+ 14 liknande källor
Utrikes Barometern

Boende efter förstörelsen: ”Som Notre Dame”

Två landmärken – stadshuset i Limoges och turistkontoret i Lyon – sattes i brand under helgens protester i Frankrike. – Det var som att bevittna branden i Notre Dame på nytt, fast den här gången var det i vår stad, säger Limoges-bon Françoise Faurie till Reuters.

+ 14 liknande källor

Alla nyheter

Barometern Inrikes

Första fullmäktige för Anton, 18 år: ”Lite pirrigt”

På måndagskvällen gjorde 18-årige Anton Liljegren Johansson (SD) debut i kommunfullmäktige. Därmed är han den yngsta ledamoten någonsin i Oskarshamn. Under kvällen fick han se sin pappa Mattias Bäckström Johansson (SD) väljas till fullmäktiges ordförande.

Barometern Sport

Söderbäck frälste Kalmar FF: ”Lättnad”

Efter 639 minuter. Då slog Marius Söderbäck till. – En lättnad för hela laget, säger 0–1-skytten.

Barometern Sport

Mittfältsgiganten: ”Kul med dueller”

Det skreks. Det bråkades. Calle Gustafsson tog alla fajter – och vann de flesta.

Barometern Sport

”Koskela verkar ha hittat rätt – till slut”

Tre poäng. Viktigt för gruppen. Värdefullt för tabellen. Ovärderligt för signalvärdet.

Barometern Inrikes

Carl-Wiktor Svensson ny ordförande i fullmäktige

Ett nytt styre, en ny opposition och en första kväll som visade hur tätt det politiska läget är. Mandatperioden 2026–2030 har startat.

Barometern Sport

Blytung KFF seger i Degerfors – här är betygen

Tre blytunga poäng. En perfekt start räckte på Stora Valla. KFF-betygen efter 2–1-segern i ångestmötet.

Barometern Ekonomi & Teknik

90 kvadratmeter stort hus för 2,5 miljoner

Barometern Ekonomi & Teknik

Nytt företag startar i Nybro: Ljusaberg Husbilsplatser AB

Barometern Nöje & Kultur

Inget Augustpris för årets mest omtalade roman

Klas Östergren, Karolina Ramqvist och Inger Edelfeldt kan alla få sitt första Augustpris. Men årets mest omtalade roman, Tone Schunnessons ”Ultravåld”, är inte nominerad.

Barometern Inrikes

Nya ägare tar över hus

Barometern Nöje & Kultur

”Att titta på konst verkar alla se som ett gratisnöje”

Det är inte lätt att locka publik till konstutställningar. Att titta på konst verkar alla se som ett gratisnöje. När den stora Sydosten-utställningen på Kalmar konstmuseum invigdes fungerade museet precis som det ska. Som en magnet och knutpunkt. Och ett forum för diskussion – bland annat om konstpubliken.

Barometern Inrikes

55-åring ny ägare tar över hus

Barometern Sport

Mattias, 35, bedrift på VM – har sprungit i över två dygn

Mattias Toivanen kör sitt första lag-VM i Backyard Ultra just nu. Totalt har han sprungit 50 varv och 335,30 kilometer. – Det är spännande och senaste varven har han känts pigg, säger Rebecka Lönn, Mattias Toivanens sambo.

Barometern Inrikes

Drömmen om mitten skymmer verkligheten för Centern

Centerpartiet har sina rötter i jordbruket och skogen men söker regeringsmakt tillsammans med partier som står långt från dess historiska kärnfrågor.

Barometern Sport

På väg mot höstrysaren: ”Hört att planen är dålig”

Häng med i uppsnacket med Victor Majoran och Henrik Eriksson som är på väg till Stora Valla.

Barometern Inrikes

Historiska val när mandatperiodens första fullmäktige ägde rum

Mandatperioden har nu startat och under måndagen var kommunfullmäktige i Kalmar samlade för första gången. Mötet bjöd bland annat på historiska val, både hos majoriteten och oppositionen.

Barometern Ekonomi & Teknik

Företagen tar ansvar för försvaret

Näringslivets initiativ visar att försvarsviljan sträcker sig långt utanför regeringskorridorerna.

Barometern Sport

Här följer du Kalmar FF:s bortamatch mot Degerfors IF

Kalmar FF ställs mot Degerfors IF i en viktig match i bottenstriden. Sportens Henrik Eriksson och Victor Majoran är på plats på Stora Valla och rapporterar direkt. Avspark: 19.00,

Barometern Inrikes

Miss på häktet granskas: ”Kunde förlorat mitt liv”

En kvinna uppmanades att söka skydd när en man som dömts för brott mot henne släpptes utan elektronisk fotboja. Nu har hon anmält häktet i Helsingborg till Justitieombudsmannen.

Barometern Inrikes

Dramat på Ölandsbron: ”Besvärliga förhållanden”

Stark blåst och stora, tappade takdelar försvårade arbetet för räddningstjänsten. Det var anledningen till lördagens långa totalstopp på Ölandsbron.

Barometern Inrikes

Tonåring dömd igen – körde för fort vid skola

En tonåring i Mönsterås kommun har dömts för grov olovlig körning efter att ha kört sin A-traktor i 46 kilometer i timmen utanför en skola. Det är tredje gången på drygt ett år som den unge mannen döms för samma typ av brott.

Barometern Ekonomi & Teknik

36-åring startar nytt företag i Oskarshamn

Barometern Inrikes

Ingen vill ha Centerpartiets mittenregering

Elisabeth Thand Ringqvist (C) har fått sonderingsuppdraget av talmannen men har få förutsättningar att lyckas.

Barometern Nöje & Kultur

Fartfyllt mysrys – två nya böcker för mellanstadiet

När höstmörkret faller kommer monstren fram – Louise Buenafe Mistén har läst två böcker om mystiska varelser och hemliga sällskap.

Barometern Inrikes

Fastigheten på Lillsjödal 302 i Högsby såld för 730 000

Barometern Sport

KFF-fansen på väg till måstematchen: ”Ångest”

I kväll spelar Kalmar FF kanske hela årets viktigaste match. Barometern mötte upp KFF-supportrarna innan de satte sig i minibussen mot Degerfors. – Idag kan man inte göra annat än att tänka på matchen. Då är det lika bra att tillbringa den i en buss till Degerfors med andra bedrövade personer, säger Axel Björklund, KFF-supporter, ansvarig utgivare på Uppdrag Granskning, och busschaufför för dagen.

Barometern Inrikes

Hon blir första kvinnliga ordföranden i fullmäktige

För första gången någonsin i regionens/landstingets historia tar nu en kvinna ordförandeklubban i fullmäktige. – Det känns naturligtvis väldigt roligt och stort. Det är lite svårt att ta in, säger den nyvalda C-toppen Anna Lundgren.

Barometern Sport

Här är Amos drag för att lura motståndarna i ligan

Tabelltvåa, fler taktiska alternativ och en trupp där bänken maxpresterar i korta intervaller.  Amo Handboll har inlett säsongen starkt – genom att medvetet göra sig omöjliga att läsa sönder.

Barometern Inrikes

Efter bedrägeriet – nu har hela summan samlats in

Insamlingarna som startades till förmån för Michael Olsson, som blev bedragen på hela sitt sparkapital på 107 200 kronor, har nått sitt mål. – Världsklass, säger han.

Barometern Inrikes

Fastigheten på Södra Kärr Solebo 313 i Bergkvara har ny ägare

Barometern Utrikes

Frankrikes pressade styre vill se utegångsförbud

Frankrikes inrikesminister säger sig ha begärt avsked efter helgens urartade protester – men den hårt ansatte president Macron har sagt nej. Regeringen pekar mot vänsterextrema våldsverkare och har begärt utegångsförbud där tumultet har varit som värst.

Barometern Sport

Nyckelvecka för Vikings – då kan Nordin vara tillbaka

Nybro Vikings går mot en viktig vecka med två hemmamatcher. Till onsdagens möte med Visby Roma kan flera spelare vara tillbaka. – Förhoppningsvis har vi fler i speldugligt skick, säger Mikael Aaro.

Barometern Inrikes

Nya ägare tar över 70-talshus

Barometern Sport

Haglund om sina VM-chanser: ”De har bra koll”

Genrepet inför innebandy-VM i Finland är avklarat. Kevin Haglund ser ut att ha stärkt sina aktier. – Det tycker jag, säger FBC-stjärnan.

Barometern Ekonomi & Teknik

20-åring startar nytt handelsföretag i Emmaboda

Barometern Inrikes

Vendela, 19, lämnar fullmäktige – före första mötet

Trots att hon valdes in i kommunfullmäktige efter valet i Emmaboda lämnar Vendela Alm, 19, sitt uppdrag redan innan det första sammanträdet.

Barometern Inrikes

På plats: Följ första fullmäktige med nya styret

Knappt två veckor efter att den politiska bomben släpptes att S och M ska styra Kalmar kommun ihop hålls nu mandatperiodens första kommunfullmäktige. Följ vår liverapportering när kommunalråden och oppositionsråden väljs.

Barometern Inrikes

Mark i Oskarshamns kommun ärvs

Barometern Inrikes

Tonåring häktad efter väpnade rånet

En man i övre tonåren har häktats efter det väpnade rånet mot Myntkompaniet. Han misstänks vara en av rånarna och är tidigare dömd för att ha utfört ett annat rån där det också användes ett pistolliknande föremål.

Barometern Sport

SHL-lånet kallas hem – IKO hoppas på återkomster

Anton Malmström har kallats hem av Björklöven. Samtidigt hoppas IK Oskarshamn att någon av de skadade backarna är tillbaka i veckan. – Det är vår förhoppning, säger Arsi Piispanen.

Barometern Inrikes

Huset i Berga sålt på nytt

Barometern Ekonomi & Teknik

30-åring startar nytt företag i Kalmar

Barometern Inrikes

Efter 20 år – nu säljs stugan som blev villa

Här är veckans klicktopp i Kalmar län på Hemnet förra veckan.

Barometern Inrikes

111 kvadratmeter stort hus gick för 1,2 miljoner

Barometern Ekonomi & Teknik

Bensinen blir dyrare – nu kör elbilen ifrån

De tillfälliga skattesänkningarna på drivmedel fasas ut under hösten. Det gör att elbilen blir tydligt mer ekonomisk jämfört med en bil med förbränningsmotor. – Att bensinpriset stiger gör bara att bensinbilen får ännu mer problem att hävda sig mot elbilen, säger energiekonomen Claes Hemberg.

Barometern Sport

KFF-tränarens besked inför ångestmötet

Ångestmöte stundar. Då finns nyförvärvet med i truppen för första gången. – Ja, han är med, säger KFF:s huvudtränare Toni Koskela om Kasper Paananen.

Barometern Inrikes

Hela listan: Här är de nya makthavarna

På måndagskvällen samlas Oskarshamns nyvalda kommunfullmäktige för första gången. Här är hela listan på kommunens nya makthavare.

Barometern Nöje & Kultur

Från Ecuador till Mönsterås – sprider dansglädje

För ett år sedan flyttade Martha Terán Vargas från Ecuador till Mönsterås. Nu lär hon bygden hur man dansar till latinamerikanska rytmer. – Jag vill skapa en plats där människor kan le, säger hon.

Barometern Inrikes

Hovrätten ändrar dom för man med narkotikaproblem

Tingsrätten dömde mannen till fängelse för narkotikabrott. Nu gör hovrätten en annan bedömning och pekar på behov av vård, behandling och övervakning.

Barometern Inrikes

Jättesatsning i Färjestadens hamn – terrass och gata rivs upp

Hamnplan i Färjestaden väntas bli en byggarbetsplats framöver. En stor del av gatan och restaurangernas terrasser kan komma att grävas upp. – Det kommer att bli skitjobbigt, säger Magnus Bremefors, som äger Ölandschoklad.

Barometern Inrikes

Så svårt kan det vara att ta sig fram i Kalmar

Dåligt placerade skyltar och brister i kollektivtrafiken kan göra vardagen svårare för personer med synnedsättning. Under Vita käppens dag uppmärksammades bristerna i Kalmars stadsmiljö under en vandring med fokus på tillgänglighet.

Barometern Inrikes

Stoppa gängen från att infiltrera vården

Godtrogna politiker införde inte tillräckligt många kontrollfunktioner mot gängkriminella.